AdWords Blog Slovenija
Uradni Google AdWords Slovenija blog z novostmi in nasveti - samo za vas.
Novo: Urejevalnik AdWords, različica 9.5, za operacijska sistema Windows in Mac
petek, 26. avgust 2011
Z veseljem vam predstavljamo Urejevalnik AdWords 9.5. Ta različica podpira preizkuse z oglaševalskimi akcijami, razširitve lokacij in številne druge funkcije, s katerimi boste lahko izboljšali učinkovitost urejanja oglaševalskih akcij AdWords. Ključne spremembe smo označili spodaj, na voljo pa vam je tudi popoln seznam posodobljenih funkcij v
obvestilih ob izdaji urejevalnika AdWords 9.5
.
Ključne novosti urejevalnika AdWords različice 9.5:
1. Eksperimenti z oglaševalskimi akcijami
Ustvarjanje eksperimentov sicer znotraj AdWords urejevalnika ni mogoče, lahko pa v novem urejevalniku z eksperimenti počnete naslednje:
uveljavite in uredite stanje preizkusa (npr. »samo v nadzorni skupini«, »samo v preizkusni skupini«, »v nadzorni in preizkusni skupini«) na ravni skupine oglasov, oglasa ali ključne besede;
uveljavite in uredite privzeti najvišje CPC, najvišje CPC za prikazno omrežje ali množitelja ponudb za najvišje CPM na ravni skupine oglasov;
uveljavite in uredite množitelja ponudbe za najvišji CPC na ravni ključnih besed; in
uvozite in izvozite stanje preizkusa in množiteljev ponudb v oblikah CSV in XML.
2. Razširitve lokacij
Različica 9.5 podpira nove in obstoječe razširitve lokacij. Ustvarite lahko nove ročne razširitve lokacij za poljubni naslov, spremenite obstoječe lokacije in prenesete/naložite razširitve lokacij v oblikah CSV in XML.
3. Prenašanje v ozadju
Če upravljate več večjih računov, jih lahko prenašate v ozadju in hkrati delate v drugem odprtem računu. Tako lahko prihranite veliko časa, saj lahko nadaljujete z delom, ne da bi morali počakati, da se prenos konča.
4. Status oglasov
V novem AdWords urejevalniku boste prav tako lahko videli status odobritve/neodobritve oglasov.
5. Izbira tabličnih računalnikov
Med nastavitvami oglasov lahko sedaj tudi znotraj AdWords urejevalnika izbirate tablične računalnike.
Pri naslednji prijavi v račun urejevalnika AdWords boste pozvani k nadgraditvi. Različico 9.5 lahko prenesete tudi na
spletnem mestu urejevalnika AdWords
. Po namestitvi nove različice urejevalnika AdWords, boste morda morali znova prenesti svoje račune. Če želite ohraniti komentarje in neobjavljene spremembe, v pozivu za samodejno posodobitev izberite možnost Varnostno kopiraj, nato posodobi in shranite varnostno kopijo v računalnik. Nato ponovno prenesite svoj račun in
uvozite varnostno kopijo
v urejevalnik AdWords. Morda boste morali
ročno odstraniti prejšnjo različico
urejevalnika AdWords.
Če želite več informacij, preberite
opombe k izdaji
in obiščite
središče za pomoč urejevalnika AdWords
.
Objavila Ana Šušteršič, Google AdWords Slovenija
Optimizacija, 5. del
ponedeljek, 22. avgust 2011
Včasih je težko ugotoviti, kateri oglasi ali ključne besede so najbolj učinkoviti (z drugimi besedami, kateri prinesejo največ dobička oglaševalcu). CTR je sicer dober pokazatelj zanimanja uporabnikov za vaš oglas in posledično vašo ponudbo, ne pokaže pa nič o tem, ali ste z oglaševanjem res kaj zaslužili.
Predstavljajte si situacijo, v kateri 10 uporabnikov klikne na vaš oglas, ki je bil sprožen s ključno besedo A, povprečna cena na klik za to ključno besedo znaša 10 centov, kar skupaj znese 1 evro. Za drugo ključno besedo B imamo pet klikov s povprečno ceno na klik 20 centov in spet 1 evro skupnih stroškov. Katera beseda je učinkovitejša? Rekli boste, da zagotovo prva, in vendar ne boste imeli vedno prav. Kaj pa če od 10 obiskovalcev, ki jih je pripeljala prva beseda, nobeden ni opravil nakupa, od petih obiskovalcev, ki ste jih dobili zahvaljujoč drugi besedi, pa so trije opravili nakup? Jasno je, da so stroški oglaševanja z drugo besedo bolj upravičeni.
Tega ne bi nikoli izvedeli, če ne bi nastavili
sledenja konverzijam
: s sledenjem konverzijam lahko v računu AdWords vidite, katere ključne besede in oglasi dejansko uresničujejo vaše cilje = ustvarjajo konverzije, pa naj bo to nakup, povpraševanje, dolžina obiska na vaši strani …
V tem članku se ne bomo ukvarjali s podrobnostmi nastavljanja sledenja konverzijam. Le-te najdete
tukaj
.
V tej objavi pa si bomo ogledali nekaj priporočil, ki se tičejo konverzij in optimizacije zanje:
Konverzija ni nujno nakup. Konverzija predstavlja dejanje obiskovalca na vašem spletnem mestu, zaradi katerega lahko sklepate, da bo morda postal stranka, oziroma dejanje obiskovalca, ki vam predstavlja cilj: lahko je to nakup, lahko povpraševanje, lahko pa tudi preprosto ogled določene strani, ki vam je pomembna.
Kode za sledenje ne umestite na ciljno stran oglasa, saj bi bilo v tem primeru število klikov enako številu konverzij, statistični podatki te vrste pa so neuporabni. Kodo zato umestite na končno spletno stran, ki vam predstavlja konverzijo. V primeru nakupa je to spletna stran, ko obiskovalec že opravi nakup, npr. spletna stran, na kateri se zahvalite za nakup. Če sledite obiskovalcem na strani, kjer izpolnijo obrazec, dodajte kodo za sledenje na stran, ki potrjuje, da je bil obrazec poslan.
Na podlagi rezultatov sledenja konverzijam lahko zaustavite manj učinkovite ključne besede ali znižate ponudbe zanje. Obratno lahko pri učinkovitih ključnih besedah zvišate ponudbo, da se oglasi nanjo pogosteje prikazujejo.
Ko uporabljate sledenje konverzijam, lahko začnete uporabljati tudi
izboljšan CPC
(
točka 6B
), če pa ste imeli v zadnjih 15 dneh 30 konverzij, pa namesto tega lahko uporabljate tudi
orodje za optimiziranje konverzij
(
točka 6A
).
Želimo vam čim več konverzij!
Objavila Ana Šušteršič, Google AdWords Slovenija
Mobiliziraj se z oglasi na mobilnih telefonih in mobilno različico spletne strani
sreda, 17. avgust 2011
V kar nekaj objavah smo že omenjali mobilne telefone in vam svetovali, da čimprej napravite
mobilno različico svoje spletne strani
in da čimprej začnite
oglaševati na mobilnih telefonih
, saj ti rastejo kot gobe po dežju.
Ker smo tudi tukaj na severu bolj poletno razpoloženi (čeprav temperature niso nič kaj poletne), bo današnja objava v poletnem duhu: Vse kar potrebujemo je kozarec limonade, dva kosa lubenice in naslonjač, iz katerega se bomo danes kar preko video vsebin naučili, zakaj vsa ta evforija okrog oglaševanja in pojavljanja na mobilnih telefonih, kako optimizirati spletno stran za mobilne telefone in kateri oglasni formati so na voljo na mobilnih telefonih.
Zakaj sploh razmišljati o prisotnosti na mobilnih telefonih? In to že sedaj?
Kako optimizirati svojo spletno stran za pametne mobilne telefone?
Katere so osnovne možnosti oglaševanja na mobilnih telefonih?
Posebna oblika oglasov na mobilnih telefonih: klikni za klic oglasi.
Lepo se imejte do naslednjič!
Objavila Ana Šušteršič, Google AdWords Slovenija
Ali ste vedeli ...
ponedeljek, 15. avgust 2011
… da lahko podatke o svojih oglaševalskih akcijah
segmentirate
glede na:
1.
OMREŽJE
: Če vaša oglaševalska akcija cilja na vsa omrežja, lahko s segmentacijo podatkov ugotovite, na katerem omrežju (iskalnje Google, Partnerska spletna mesta za iskanje in Google Prikazno omrežje) je vaša akcija uspešnejša.
* Še bolje pa je, če oglaševalsko akcijo, ki cilja na več omrežji, ločite, tako da ima vsako omrežje svojo oglaševalsko akcijo - kot spodnji primer, kjer ena oglaševalska akcija cilja le iskanje Google, druga pa le Google prikazno omrežje.
2. NAPRAVO
: Če vaša oglaševalska akcija cilja na vse naprave (računalniki, mobilne naprave s popolno različico brskalnikov in tablični računalniki) je zelo koristno, vedeti, kakšne so statistike uspeha na posameznih napravah.
* Še bolje je, če oglaševalsko akcijo, ki cilja na več naprav, ločite, tako da ima vsaka naprava svojo oglaševalsko akcijo - kot v spodnjem primeru, kjer oglaševalska akcija cilja le računalnike.
3. POJAVLJANJE OGLASA NA VRHU ALI OB STRANI:
Vsi hočemo imeti svoj oglas na vrhu, saj smo prepričani, da bomo na vrhu dobili več klikov ali konverzij. O tem ne potrebujete ugibati, saj lahko podatke segmentirate glede na to, ali se vaši oglasi pojavljajo na vrhu iskalnih rezultatov ali ob strani.
4. ČAS
: Oglejte si kateri dan, teden, dan v tednu, mesec, četrtletje ali leto je vaša oglaševalska akcija najuspešnejša in po potrebi prilagodite nastavitve oglaševalske akcije. Na primer, če ugotovite, da imate največ klikov ali konverzij za vikend, nastavite, da se vaši oglasi pogosteje prikazujejo za vikend in takrat za ključne besede nastavite višji CPC (
razpored prikazovanja oglasov
in
določanje ponudb za različne dele dneva
)
Objavila Ana Šušteršič, Google AdWords Slovenija
Optimizacija, 3. del
petek, 12. avgust 2011
Pa smo spet tu z nasveti za optimizacijo! V prejšnjih objavah smo optimizirali
strukturo računa, oglase in ključne besede
,
izboljšali ciljanje na jezik in lokacijo ter optimizirali proračun
.
V tretjem delu pa bomo optimizirali
ponudbe
, torej zneske, ki ste jih pripravljeni plačati za določen klik, prikaz ali konverzijo.
Ko določamo ponudbe, se soočimo z dvema vprašanjema:
A) Katero
vrsto ponudb
izbrati.
B)
Koliko ponuditi
za klik, prikaz ali konverzijo.
A) Vrsto ponudbe izbirate v
nastavitvah oglaševalske akcije
pod razdelkom
Ponudbe in proračun
. Obstajajo
3 vrste ponudb
:
1. Pri
osredotočanju na klike
izberete
ponudbe za ceno na klik (CNK ali CPC)
: pri njih plačate le, če nekdo klikne vaš oglas. Ta vrsta ponudb je primerna predvsem, če je vaš cilj, da uporabniki obiščejo vaše spletno mesto.
2. Pri
osredotočanju na prikaze
izberete
ponudbe za ceno na prikaz (CPM)
: pri teh določate najvišjo ceno, ki ste jo pripravljeni plačati za 1000 prikazov. Če želite predvsem, da je vaš oglas viden, vam priporočamo, da izberete to možnost. Ta vrsta ponudb je omogočena, če vasa oglaševalska akcija cilja prikazno omrežje.
3. Pri
osredotočanju na konverzije
izberete
ponudbo za ceno na konverzijo ali akvizicijo (CPA)
: pri tem načinu določite, koliko ste pripravljeni placate za posamezno konverzijo (npr. nakup), sistem pa vam sam, prvič, poišče optimalno ponudbo za ceno na klik (CPC) za vaš oglas, in drugič, prilagaja CPC ponudbe tako, da nastavi višje ponudbe za CPC za donosnejše klike in nižje ponudbe za CPC za manj donosne klike. Vse to počne na podlagi preteklih podatkov o vaših konverzijah, zato je pogoj za tovrstne ponudbe, da ste imeli v zadnjih 15 dneh vsaj 30 konverzij.
B) Ko izberete vrsto ponudbe, pa morate določiti še maksimalni znesek, ki ga ponujate za izbrano ponudbo, torej, določiti morate še koliko ste za posamezen klik (max CPC), prikaz (max CPM), konverzijo (max CPA) pripravljeni plačati. Če dnevni proračun, ki smo ga optimizirali v prejšnji objavi, določamo na ravni oglaševalske akcije, ponudbe določamo
na ravni oglasnih skupin in ključnih besed in/ali umestitev
.
Vse te možnosti ponudb in določanja maksimalnih zneskov za posamezno ponudbo pa seveda odpirajo vrata tudi optimizaciji, saj je včasih pametneje izbrati eno od možnosti ponudb namesto druge oziroma spremeniti nastavitve znotraj posamezne ponudbe. Pa si poglejmo nekaj nasvetov optimizacije:
1.
Ko določate ponudbe za
ceno na klik imate dve možnosti
:
A)
Samodejne ponudbe:
Samodejne ponudbe so najbolj enostavne možnosti ponudb, saj je vse kar morate narediti to, da preprosto nastavite dnevni proračun in
sistem AdWords vam bo sam določal ponudbe
, tako da vam bo skušal prinesti čim večje število možnih klikov v okviru tega proračuna. Pri tej možnosti torej ponudb za posamezne ključne besede ali oglasne skupine sploh ne določate, če želite nadzirati ceno klikov, pa lahko določite
omejitev najvišje ponudbe za CPC
.
B)
Ročne ponudbe:
Ročne ponudbe vam omogočajo, da določite različne ponudbe za vsako skupino oglasov v oglaševalski akciji ali za posamezne ključne besede ali umestitve. Če ugotovite, da so določene ključne besede ali umestitve bolj dobičkonosne, lahko uporabite ročne ponudbe, da tem ključnim besedam oz. umestitvam namenite več oglaševalskega proračuna.
2.
Nastavitev samodejnih ponudb je idealna, kadar n
e želite porabiti preveč časa
za natančno prilagajanje oglaševalske akcije. Da pa se izognete presenečenjem, je dobro nastaviti omejitev ponudbe za CPC oziroma CNK.
3.
Včasih se zgodi, da sistem po določenem času zaradi različnih razlogov vaše
CPC-je začne nastavljati prenizko
. Takrat lahko opazite
upad vaših prikazov
in posledično verjetno tudi klikov. Kadar pride do tega, za nekaj časa
preklopite na ročne ponudbe
, nastavite ponudbo za CPC na višino, ki vam je pred upadom prinašala dovolj prikazov, in počakajte, da sistem zopet začne normalno delovati. Nato lahko po dveh tednih ali več zopet preklopite nazaj na samodejne ponudbe, če želite.
4.
Če opazite, da je za neko ključno besedo zelo malo prikazov, ste morda nastavili prenizko ponudbo za ceno na klik. Sistem vas bo običajno opozoril, da je ponudba za ceno na klik nižja od ocenjene cene za prikaz na prvi strani za določeno ključno besedo. Zato spremljajte
oceno ponudb za prikaz vašega oglasa na prvi strani
, saj vam le-ta poda oceno ponudbe za ceno na klik (CPC), ki je potrebna za
umestitev oglasa na prvo stran
z Googlovimi rezultati iskanja, če iskalna poizvedba popolnoma ustreza ključni besedi. Če želite, da je ta meritev prikazana v tabeli s statističnimi podatki, pojdite na zavihek Ključne besede in kliknite gumb Stolpci, nato pa v spustnem meniju izberite Prilagodi stolpce. Potrdite polje Ocene ponudb za prvo stran in kliknite Shrani.
5.
Uporabljajte
simulator ponudb
.
Simulator ponudb
vam omogoča ogled rezultatov oglaševanja, ki bi jih lahko dosegli, če bi za ključno besedo ali skupino oglasov uporabljali drugačno najvišjo ponudbo za CPC. Simulator ponudb ne napoveduje prihodnosti, ampak ocenjuje podatke o številu klikov, cenah in prikazih, ki bi jih vaši oglasi prejeli v zadnjih sedmih dneh, če bi nastavili drugačne ponudbe na ravni ključne besede. V nekaterih primerih nastavitev oglaševalskih akcij simulator ponudb
ni na voljo
.
6.
Uporabljate
sledenje konverzijam
? Potem lahko preizkusite dve stvari:
A)
Uporabite
orodje za optimiziranje konverzij
: Med možnostmi ponudb izberite
“Osredotočanje na konverzije”
in določite
najvišji CPA
(ceno za konverzijo). Najvišja ponudba za ceno na konverzijo (CPA) je znesek, ki ste ga pripravljeni plačati za posamezno konverzijo, na primer za nakup ali prijavo. Sistem AdWords nato s pomočjo preteklih podatkov o vaši oglaševalski akciji
samodejno poišče optimalno ponudbo za ceno na klik (CPC)
za vaš oglas, vsakič ko je ta primeren za prikaz. Še vedno plačate ceno na klik, vendar vam ponudb ni več treba prilagajati ročno, da dosežete zastavljene cilje za CPA. Pri tem vam priporočamo, da pri določanju najvišje CPA izberete kar prvo opcijo, priporočeno ponudbo, saj ta ohranja približno enako ceno za CPC kot ste jo imeli do sedaj. Poleg tega, da uporabljate sledenje konverzijam, je pogoj za ponudbe, ki se osredotočajo na konverzijo tudi to, da ima vaša oglaševalska akcija v
zadnjih 15 dneh prejeti vsaj 30 konverzij
.
B)
V primeru, da niste imeli 30 konverzij v zadnjih 15 dneh, pa lahko vseeno uporabite
izboljšan CPC.
Izboljšan CPC
je funkcija, ki jo lahko uporabite, če imate izbrano osredotočanje na klike, vendar želite vseeno doseči več konverzij in višjo donosnost naložbe. Funkcija
dinamično zvišuje ali znižuje vaše najvišje ponudbe za CPC, če želite pridobiti več konverzij
. Če ocenjuje, da je na določeni dražbi večja verjetnost za konverzijo kot na povprečni dražbi, na kateri sodeluje ključna beseda, zviša najvišjo ponudbo za CPC, in obratno. Izboljšan CPC lahko zviša vaše najvišje ponudbe za CPC za največ 30 %, za znižanje najvišjih ponudb CPC ni omejitev. Ker funkcija na podlagi analize podatkov o preteklih konverzijah oceni stopnjo konverzije na posamezni dražbi, morate uporabljati sledenje konverzijam, drugače funkcija ne bo imela nobenega vpliva.
7.
Je določena ključna beseda učinkovitejša od drugih (ima višji CTR ali stopnjo konverzije)? Splača se zvišati ponudboza ceno na klik zanjo, saj bo zagotovila več obiskovalcev. Kako? Kliknete na trenutno nastavljeno najvišjo CPC pri izbrani ključni besedi – odpre se vam okence, kjer nastavite novo ponudbo za CPC.
8.
Pri manj učinkovitih besedah znižajte ponudbo ali pa jih celo zaustavite.
9.
Spremljajte
povprečen položaj oglasa za vaše ključne besede
. Pri nekaterih besedah je položaj vašega oglasa prenizek, ta ključna beseda pa vam je zelo pomembna pomembna? Vedno lahko zvišate posamezno ponudbo za ceno na klik za to ključno besedo, kar bo po vsej verjetnosti rezultiralo v višji poziciji oglasa.
10.
Imate oglaševalske akcije, ki ciljajo le na
prikazno omrežje
in vas ne zanimajo kliki na oglas temveč bolj prikazi vašega oglasa. V tem primeru lahko določate
ponudbe na prikaze
, tako da izberete možnost plačila na 1000 prikazov.
Toliko za danes. Se vidimo zopet naslednji teden.
Objavila Ana Šušteršič, Google AdWords Slovenija
Optimizacija, 2. del
ponedeljek, 8. avgust 2011
V
1. objavi o optimizaciji
smo spoznali, kako pravilno optimizirati strukturo računa, oglase in seznam ključnih besed. Danes pa se bomo osredotočili na optimizacijo ciljanja in proračuna.
1. Ciljanje na jezik in lokacijo
Ni skrivnost, da je v nasprotju s tradicionalnimi načini oglaševanja ena glavnih prednosti spletnega oglaševanja prav možnost
natančnega določanja ciljne skupine
, s pomočjo katerega lahko znatno
povečate donosnost naložbe
, uporabnikom pa olajšate iskanje ustreznih informacij.
Med najosnovnejša orodja za omejevanje ciljne skupine spada tudi
geografsko ciljanje
. Če ga pravilno uporabite, lahko natančno določite in dosežete želeno skupino uporabnikov. Prav tako lahko v primeru, da nastavitev ne določite pravilno, onemogočite vse morebitne prikaze ali celo začnete prikazovati oglase zunaj ciljanega območja.
Osnove
o ciljanju na jezik in lokacijo si lahko preberete v članku
Ciljanje na jezik in geografsko območje
.
Dodatni nasveti za ciljanje na jezik in lokacijo:
A)
Če oglašujete v več državah hkrati, naj ima
vsaka država svojo oglaševalsko akcijo
in vsi oglasi naj bodo seveda napisani v
lokalnem jeziku
, prav tako ključne besede.
B)
Če so vaše storitve zelo lokalne, namesto celotne države
ciljajte na posamezno mesto ali območje
(v Sloveniji to žal ne deluje najbolje, zato se je pri oglaševalskih akcijah za Slovenijo temu bolje izogibati).
C)
Če ste trmasti in različne države vseeno ciljate znotraj iste oglaševalske akcije, je vseeno pomembno, da spremljajte učinkovitost oglaševanja po posameznih državah: v zavihku »Mere« izberite
»Geografsko«
in si oglejte razmerja med prikazi in kliki ter stopnjami konverzij po posameznih državah.
D)
Če v nastavitvah
geografskega ciljanja za državo
izberete Italijo, bodo vaš oglas videli ljudje, ki so fizično locirani v Italiji, pa tudi na primer obiskovalci v Franciji, če in ko bodo iskali na Google.it.
E)
Če imate med nastavitvami oglaševalske akcije izbiran
jezik slovenščina
, to pomeni, da se bo vaš oglas prikazoval uporabnikom, ki imajo jezik Googlovega vmesnika nastavljen na slovenščino.
Pomembno:
veliko ljudi v Sloveniji ima svoje brskalnike nastavljene na angleščino, zato je pametno med jezik
dodati tudi angleščino
.
2. Dnevni proračun
Koliko denarja želite nameniti AdWords oglaševanju? Koliko denarja boste za AdWords oglaševanje dejansko porabili? Na prvo vprašanje lahko odgovorite samo vi, na drugo pa daje odgovor statistika. Recimo, da imate tri oglaševalske akcije, vendar za oglaševanje ne morete porabiti več kot 600 eur na mesec. To pomeni, da boste za vsako oglaševalsko akcijo potrebovali 200 eur. Zato bo po privzetih nastavitvah dnevni proračun vsake oglaševalske akcije približno 6,66 evrov. Je ena od oglaševalskih akcij pomembnejša od ostalih dveh? Dodelite ji 12 eur na dan, ostalima dvema pa po 4 eur.
Kot vedno, še nekaj
namigov za nastavitev dnevnega proračuna
:
A) Delež izgubljenih prikazov zaradi proračuna:
Ko vaše oglaševalske akcije že nekaj časa tečejo, preverite, koliko prikazov ste izgubili zaradi prenizkega proračuna = kolikšen odstotek isklanih poizvedb, ki so se zgodile, ste vi izgubli zaradi prenizke investicije. Kako?
1.
Na zgornjih zavihkih pojdite na zavihek “Oglaševalske akcije”, na levem meniju, kjer se prikazuje struktura vašega račun, kliknite “Vse oglaševalske akcije”, na notranjem oknu z zavihki pojdite na zavihek
“Oglaševalske akcije”
.
2.
Kliknite spustni meni “Stolpci” in kliknite
“Prilagodi stolpce”
.
3.
V polje, ki se prikaže, dodajte kljukico pri
Konkurenčnih merilih
in kliknite Shrani.
4.
V tabeli s statistikami se vam sedaj prikazuje tudi stolpec
Delež izgubljenih prikazov (proračun).
* Če je vaš delež prikazov majhen, si preberite, kako ga
povečati
.
B)
Ste zaradi proračuna izgubili veliko prikazov ali so se oglasi prenehali prikazovati, ker je proračun za naslednji dan že porabljen? Poskusite
prerazporediti proračun med oglaševalske akcije
, tako da ga odvzamete tistim, ki dnevnega proračuna ne porabijo, in podarite tistim akcijam, ki zaradi prenizkih sredstev prikaze izgubljajo.
C)
V nastavitvah oglaševalske akcije izberite
pospešeno ali standardno prikazovanje
. Pri prvi možnosti bo sistem prikazoval oglase kar se da pogosto ne glede na proračun, pri drugi možnosti pa bo poskušal razporediti proračun enakomerno skozi cel dan. Preberite
več
.
D)
Oglejte si
priporočeni dnevni proračun
, ki se vam bo prikazal vedno, kadar zaradi trenutnega proračuna ne boste zajeli vseh možnih prikazov oglasa. Predstavlja dnevno investicijo za določeno oglaševalsko akcijo, ki vam zagotavlja, da se bodo vaši oglasi pojavili kar se da pogosto glede na iskalne poizvedbe. Priporočeni dnevni proračun najdete med
nastavitvami oglaševalske akcije
, pri razdelku
“Ponudbe in proračun”
.
E)
Na zavihku Obračunavanje lahko včasih opazite, da ste na dan porabili do
20 % več sredstev
kot ste jih sami namenili v nastavitvah. Brez skrbi, na koncu meseca bo vaša investicija manjša ali enaka
vsoti dnevnih proračunov vseh vaših akcij x številu dni v mesecu
. AdWords lahko namreč v dnevih, ko je iskalni potencial posebej velik, vaše oglase prikazuje v večji meri, da izkoristi potencial, vendar prikazovanje ob dnevih, ki so mirnejši, primerno tudi zmanjša.
Pa smo. Veliko uspeha z optimizacijo in se beremo spet kmalu!
Objavila Ana Šušteršič, Google AdWords Slovenija
Optimizacija, 1. del
četrtek, 4. avgust 2011
Ob
optimizaciji
in izboljševanju učinkovitosti svojih računov ali računov svojih strank lahko naletite na kar nekaj težav. Kljub temu, da vsak posamezen račun zahteva edinstvene optimizacijske prijeme, pa obstaja tudi veliko splošnih praks optimizacije. V seriji člankov o optimizaciji bomo zato skušali predstaviti najbolj temeljna področja optimizacije AdWords računov.
A) Struktura računa
Hiša ne stoji brez kakovostnega temelja … oziroma vse se začne pri dobri organizaciji oziroma
strukturi računa
. Pravilna struktura AdWords računa je temelj, brez katerega je nadaljnja optimizacija nesmiselna.
Zato moramo, preden začnemo razmišljati o barvi sten, parketu in znamki kuhinjskih elementov, urediti naslednje temelje optimizacije, ki se tičejo strukture računa:
Oglaševalske akcije
Oglasne skupine
1. Oglaševalske akcije
Oglaševalske akcije so temelj, ki se naj sklada s ponudbo na vašem spletnem mestu. Zato je ena najlažjih in najbolj smiselnih struktur AdWords računa, da le-ta zrcali vaše spletno mesto in ponudbo na njem.
Zato ločene oglaševalske akcije ponavadi naredimo za:
različne
linije
izdelkov ali storitev
različne
blagovne znamke
različna ciljana
omrežja
(Iskalne kampanje ločimo od kampanj v prikaznem omrežju)
različne
naprave
(oglaševalske akcije na računalnikih ločimo od akcij na mobilnih telefonih, tabličnih napravah)
različna ciljana
območja
oziroma različne
skupine uporabnikov
(ločene oglaševalske akcije po državah, jezikih)
sezonske ponudbe
Zakaj je dobro svoje oglaševanje ločiti na različne oglaševalske akcije:
Prvič, zato ker se na ravni oglaševalske akcije določa dnevni proračun. Če imate svoje oglaševanje ločeno na različne oglaševalske akcije, imate s tem večji nadzor nad sredstvi, ki jih želite vložiti v posamezne ponudbe, izdelke, storitve.
Ker na ravni oglaševalske akcije določamo tudi parametre ciljanja, imate s tem večji nadzor nad tem, kje in komu se posamezna ponudba pojavlja.
Večji nadzor nad rezultati oglaševanja in s tem nad nadaljno optimizacijo.
2. Skupine oglasov
V popolnem svetu oziroma popolnem računu so skupine oglasov strukturirane glede na posamezne izdelke ali storitve. Če je to v vašem računu nesmiselno oziroma če imate le en izdelek ali storitev, naj bodo skupine oglasov organizirane vsaj tako, da imajo
eno samo skupno temo
. Drugi način organizacije skupin oglasov pa je glede na različne
potrebe ali situacije
, ki jih zadovoljujejo vaši izdelki ali storitve. Naj vas ne skrbi, če imate
veliko skupin oglasov
, saj je to znak učinkovito organiziranega računa.
B) Oglasi
OK. Strukturo AdWords računa imamo pod streho. Naslednji pomembni element optimizacije so
oglasi
, zidaki vaše hiše.
Na splošno
: Oglas naj bo preprost in hkrati profesionalen. Jasno izražanje, slovnična pravilnost in edinstvenost skupaj naredijo vaš oglas obiskovalcem zanimiv in privlačen.
Testirajte
: Ustvarite
dva ali tri oglase
v vsaki skupini oglasov. Nato testirajte, kateri oglas vam prinaša več klikov oziroma konverzij. Prikazovanje različic oglasov je lahko nastavljeno na
optimizirano ali enakomerno
.
Bodite specifični:
Uporabite natančne izraze, ki uporabnike obveščajo o edinstvenih ali pomembnih prednostih vaše ponudbe: »Brezplačna dostava«, »Brezplačna garancija« …
Poziv k dejanju:
uporabnikom povejte, kaj si želite, da
storijo
po kliku na vaš oglas: preberite, kupite, rezervirajte …
Primeren ciljni URL
: Pripeljite uporabnika na
specifično spletno mesto
. Če oglašujete hladilnik, naj vaš oglas obiskovalca pripelje na spletno stran znotraj vašega mesta, ki prikazuje le oglaševani hladilnik.
Relevantnost:
Čeprav jo navajamo na koncu, je verjetno najpomembnejša. Relevantnost oglasa pomeni, da vaš oglas govori natančno o tem, kar uporabnik išče pod določenim iskalnim izrazom, ki ste ga vi zakupili kot ključno besedo. Torej, če zakupite ključno besedo hladilnik, naj vaš oglas govori o hladilniku in pika. V povezavi s ključno besedo oglas vpliva tudi na
oceno kakovosti
te ključne besede, kar seveda avtomatično pomeni, da je relevantnost oglasa nujni element optimizacije.
Enakomerno in optimizirano prikazovanje različic oglasov
C) Ključne besede
Ključne besede
so vrata, ki obiskovalca povezujejo z vašim oglasom in spletnim mestom. Učinkovit seznam ključnih besed je zato zagotovilo, da bo vaš oglas prikazan samo tistim obiskovalcem, ki se jim bo oglas zdel zanimiv – torej samo tistim, ki vas res iščejo.
Najpomembnejše, kar je potrebno spremljati pri ključnih besedah, je njihova
ocena kakovosti
. Zakaj? Ker višja kot je ocena kakovosti, manj boste plačali za klik in višje se bo lahko pojavil vaš oglas.
Zato si poglejmo par
nasvetov za optimizacijo
ključnih besed:
V večini primerov naj bi
skupina oglasov
vsebovala
največ 10–20 ključnih besed
. Če postane seznam ključnih besed precej daljši, je to jasen znak, da niste dovolj omejili skupine oglasov. Morda bi bilo smiselno, da takšno skupino oglasov razdelite v dve ali tri ločene skupine.
Predloge za ključne besede najprej poiščite na
svojem spletnem mestu
.
V naslednjem koraku se
postavite v kožo svojih obiskovalcev
in se vprašajte, katere besede bi le-ti uporabili pri iskanju vaših izdelkov.
Če vam zmanjka idej, lahko poiščete dodatne predloge z
orodjem za ključne besede
(zavihek Poročanje in orodja).
Posamezne ključne besede nato
pametno povežite z oglasi
, da se bodo med seboj podpirali in s tem izgrajevali dobro oceno kakovosti. Če vaš oglas vsebuje besede, ki jih uporabnik uporabi pri iskanju in ki ste jih zakupili kot ključne besede, bodo te besede v oglasu prikazane v
krepkem tisku
.
Negativne ključne besede
so vaši prijatelji. Pomagajo vam
izločiti neuporabna iskanja
in omejiti pretirano porabo denarja. S funkcijo
»Ogled iskalnih izrazov ...«
na zavihku Ključne besede lahko ugotovite, kateri iskalni izrazi, na katere se je vaš oglas pojavljal v preteklosti, so neustrezni, in jih nato dodate kot negativne ključne besede. S tem si zagotovite, da se bo vaš oglas pojavljal le ob ustreznih oglasih. Posledično si s tem izboljšate svoj CTR, kar pa seveda vpliva tudi na oceno kakovosti.
Izbrišite
ključne besede, ki imajo
slabo oceno kakovosti
, ali jih premaknite v druge skupine oglasov ter zanje ustvarite nove oglase, ki bodo bolj relevantni.
Orodje za ključne besede
Ogled iskalnih izrazov
Pa smo prišli do konca današnjega spoznavanja optimizacijskih nasvetov. Mislim, da smo celo
podrli rekord glede dolžine objave
!
Če imate še kaj energije, pa lahko še več
nasvetov o optimizaciji
preberete v našem AdWords centru za pomoč.
Objavila Ana Šušteršič, Google AdWords Slovenija
Dotakni se nove izkušnje z oglasi v Googlovem iskalnem omrežju v tabličnih napravah
torek, 2. avgust 2011
Navdušeni smo nad
povečano uporabo tabličnih naprav
v zadnjem letu in se nenehno trudimo izboljšati izkušnjo uporabnikov in oglaševalcev v tabličnih napravah s popolnimi različicami internetnih brskalnikov. Včeraj smo
naznanili zagon
prenovljenega Google Iskanja za uporabnike tabličnih naprav
. Uporabniki tabličnih naprav bodo zdaj lahko izkusili optimizirano različico Google Iskanja, ki omogoča boljšo izrabo zaslonskega prostora tablične naprave in lažje krmarjenje z dotikom.
Da bi izkušnjo uporabnikov tabličnih naprav izboljšali, smo spremenili tudi videz oglasov v iskalnem omrežju v tabličnih napravah. Poleg vizualnih sprememb bo število oglasov, prikazanih v Google Iskanju, zdaj odvisno od formata tablične naprave:
Če boste iskalno poizvedbo vnesli v
ležeči format
tablične naprave, se bosta nad rezultati iskanja prikazala največ
dva najboljša oglasa.
Če boste iskalno poizvedbo vnesli v
pokončni format
tablične naprave, se bodo nad rezultati iskanja prikazali največ
trije oglasi
.
Podobno kot v mobilnih napravah višjega razreda, se bodo tudi na tabličnih napravah
na dnu
rezultatov iskanja prikazali
največ trije oglasi
, ne glede na format naprave.
Oglasi se bodo prikazovali v tabličnih napravah pri vseh oglaševalskih akcijah, ki ciljajo na tablične naprave. Skladno s tem, lahko v svojem računu AdWords pregledujete in upravljate uspešnost oglasov za tablične naprave:
Pred nekaj dnevi smo predstavili,
kako nastavite ciljanje na tablične naprave
v nastavitvah oglaševalske akcije, kar vam omogoča večji nadzor nad določenimi vrstami tabličnih naprav in sposobnost, da ciljate samo na določene skupine uporabnikov tabličnih naprav.
Podobno kot si lahko promet in konverzije ogledate glede za iskalno ali prikazno omrežje, lahko promet in konverzije iz »Tabličnih računalnikov s popolno različico brskalnikov« v poročilih o oglaševalskih akcijah zdaj
segmentirate glede na vrsto naprave
.
Mi smo navdušeni smo nad načini, na katere bodo tablične naprave pripomogle k zbliževanju podjetij in potrošnikov. Upamo, da bo ta posodobljena izkušnja iskanja v tabličnih napravah navdušila tudi vas in pomagala uporabnikom poiskati najustreznejše informacije, oglaševalcem pa izboljšati uspešnost njihovih oglaševalskih akcij za tablične naprave. Večih informacij o ciljanju na tablične naprave se lahko dotaknete
tukaj
.
Objavila Ana Šušteršič, Google AdWords Slovenija
Oznake
ad
AdChoices
Adriatic Engage
AdSense prijava
adwords
AdWords AdWorld: vaši prispevki
adwords aplikacija za iOS
adwords auction
Adwords chat
adwords dražba
AdWords Editor
AdWords Forum
AdWords inovacije
adwords izobraževanje
adwords podpora
AdWords pomoč
AdWords pomoč center
adwords ponudbe
AdWords pravilnik
adwords spletna šola
adwords urejevalnik
adwords vmesnik
AdWords Webinar Live
AdWords za začetnike
agencije
AIB
AMP
Analytics
Android
aplikacija
Aplikacije
aplikacije za mobilne naprave
apps
Attribution
avtomatizacija
besedilo oglasa
blagovna znamka
božič
brezplačni dogodek
brezplačni kupon
brezplačno izobraževanje
Bumper oglasi
case-studies
cena na klik
cena na tisoč prikazov
cena na tisoč vidnih prikazov
certifikat za Google Analytics
certifikati
ciljanje
ciljanje na geografsko območje
ciljanje na jezik
ciljanje na sobesedilo s temami
ciljanje po meri
ciljne skupine
consumer barometer
CPC adwords
customer match
časovne prilagoditve
delovni čas
delovni čas za praznike
diagnosticiranje kljucnih besed
dinamični oglasi
dogodek
določila in pogoji
doodle
doodle4google
DoubleClick
DoubleClick AdPlanner
dražbe
Evrovizija
feed
funkcija "Izvedi plačilo"
GCP
gdn
glasovanje
gmail
gmail oglasi
gmail oglaševanje
goclick
Google AdSense
google adwords
Google AdWords orodjarnica
google analytics
Google Apps
Google Chrome
Google Engage
Google I/O
Google Maps
Google mesta
Google Partners
Google Play
Google Premier
Google prikazno omrežje
Google Science Fair
Google Zemljevidi
Google+
gostujoče objave
GTIN
gumb +1
inovacije
iskalno in prikazno omrežje
iskalno omrežje
izboljšane oglaševalske akcije
izobraževanje
izpiti
javascript
kako deluje adwords
kakovost oglasov
kartica priložnosti
katalog
kategorija afinitete
kategorije zanimanja
klepet
klikni za klic
klikni za pošiljanje sporočila
klikni za sms
ključne besede
konverzije
kreditna kartica
krompirjeve počitnice
maks lenart černelč
Marketing Next
MCC
Merchant center
mesečno plačevanje
množične spremembe
množično urejanje
mobile
Mobilna različica spletne strani
mobilne aplikacije
mobilne naprave
mobilni oglasi
moj center kupcev
Moj center strank
multi-zaslon
nagrade
nagradni natečaji
najboljši postopki za ponudbe
najvišja cena za klik
najvišje uvrščeni oglasi
nakupovanje
naslov oglasa
nastavitev prilagoditve ponudb
nastavitve oglaševalskih akcij
neveljavni kliki
Nexus 7
nov vmesnik za Obračunavanje
nove funkcije
novice
novo leto
novoletna sezona
novosti
obračunavanje
ocena kakovosti
ocena ponudb za prikaz na prvi strani
ocena ponudb za prikaz na vrhu strani
ocenjevalnik prometa
odbojni oglasi
odzivni oglasi
oglas
oglasi
oglasi v iskalnem omrežju
oglasne skupine
oglaševalske akcije
oglaševalske akcije samo za klice
oglaševalske akcije samo za klike
oglaševanje na mobilnih telefonih
olajšano poročanje za oglaševalske akcije
optimizacija
Optimize
optimiziacija
orodja
orodje za ključne besede
orodje za ogled zgodovine sprememb
orodje za predogled oglasov
orodje za umestitve
osnove
oznake
pametni telefoni
Partners izziv
plačila
podpora
ponovno trženje
ponudbe
poročila
povezave do spletnih mest
povezovanje AdWords in Analytics računov
povezovanje strank
povzetek 2013 AdWords
pozicija oglasa
prazniki
predogled oglasa
pregledovanje oglasov
premier partner
prikazni oglasi
prikazovanje oglasov
prilagoditev ponudbe
promocija aplikacij
promocijske kode
promocijski kuponi
proračun
QS
quality score
račun
račun upravitelja
računi
razširitev za sporočila
razširitve
razširitve klicev
razširitve lokacij
razširitve lokacije
razširitve oglasa
razširitve oglasov sitelinks
razširitve za sporočila
remarketing
rlsa
samodejna pravila
script
seminar
seznami za ponovno trženje
Shopping
sledenje konverzijam
slikovni oglasi
sms
smučarska sezona
Spletna Šola
spletni seminarji
spremembe
Spreminjevalec za široko ujemanje
strategije ponudb
street view
street view slovenia
struktura računa
Svetovalci
študija primera
tablične naprave
tablični računalniki
telefonska podpora
testi
Trueview
turizem ljubljana
umeščene povezave
universal app campaign
uporabniška izkušnja
upravljanje več računov
urejevalnik AdWords
ustreznost
Ustvarjalnik prikaznih oglasov
ustvarjanje računa v Mojem centru strank
uvoz podatkov
uvrstitev oglasa
vCPM
Video
video oglaševanje
visit ljubljana
vrste akcij
vrste ujemanja
vstavljanje ključnih besed
YouTube
youtube oglaševanje
zamenjava načina plačila
Zgodbe o uspehu
zimska sezona
Arhiv
2017
avg.
jul.
jun.
maj
apr.
mar.
feb.
jan.
2016
dec.
nov.
okt.
sep.
avg.
jul.
jun.
maj
apr.
mar.
feb.
jan.
2015
dec.
nov.
okt.
sep.
avg.
jul.
jun.
maj
apr.
mar.
feb.
2014
dec.
nov.
okt.
sep.
avg.
jul.
jun.
maj
apr.
mar.
feb.
jan.
2013
dec.
nov.
okt.
sep.
avg.
jul.
jun.
maj
apr.
mar.
feb.
jan.
2012
dec.
nov.
okt.
sep.
avg.
jul.
jun.
maj
apr.
mar.
feb.
jan.
2011
dec.
nov.
okt.
sep.
avg.
jul.
jun.
maj
apr.
mar.
Feed